ÚSTAV DIVADELNEJ A FILMOVEJ VEDY SAV

Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV (www.udfv.sav.sk) je vedeckým pracoviskom základného výskumu v oblasti teórie  a dejín umeleckej kultúry – divadelného, filmového, televízneho a rozhlasového umenia. Vzniklo v roku 1953 a odvtedy prešlo viacerými zmenami, najmä v časoch politických premien (1968, 1970, 1990).

Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV (ďalej ako ÚDFV SAV) patrí k špičkovým pracoviskám vo svojom odbore. Vedeckí a odborní pracovníci sa pri riešení úloh zameriavajú na interdisciplinaritu výskumu – prestupovanie a prelínanie jednotlivých druhov umeleckej kultúry. Napríklad skúmať divadlo či film súčasných tvorcov alebo zo staršieho obdobia nie je možné bez ich literárnej časti (textovej zložky (hra, scenáre) pôvodnej či prekladovej), výtvarného obrazu (scénografia, kostýmy, výtvarný obraz pohybového divadla, interiér, exteriér, architektúra), hudobnej zložky (hudobná predloha pôvodná (opera, opereta, muzikál) alebo zostrihaná z viacerých diel), nahrávka hudobného diela, jeho interpretácia atď. Analýza týchto jednotlivých zložiek prináša komplexné poznanie na pozadí histórie, psychológie, filozofie, sociológie a antropológie kultúry.

V súčasnosti má ústav 17 zamestnancov (kmeňový stav), z toho 12 výskumníkov, 1 odborného pracovníka s VŠ vzdelaním, 1 pracovníka so stredoškolským vzdelaním a 3 doktorandov v dennej forme štúdia.

Strategickým cieľom ústavu v budúcnosti  je venovať sa základnému výskumu vo všetkých druhoch umeleckej kultúry dramatických umení v ich prestupovaní a vzájomnom ovplyvňovaní. Vzhľadom na stieranie hraníc medzi kultúrami a európsky príklon k interkulturálnosti, je potrebné vymedzenie špecifík umeleckej kultúry, ktorá vznikala a vzniká na Slovensku, pomenovať vplyvy z okolitých krajín a naopak, schopnosť slovenskej kultúry preniknúť do cudzích kultúr. K tomu je potrebné uskutočňovať výskum najmä v zahraničí prostredníctvom pasívneho štúdia materiálov, sledovania živého umenia, aktívneho vystupovania na konferenciách, pracovných stretnutiach najmä v zahraničí. Súčasťou tohto plánu je aj vízia sprostredkovania významných teatrologických diel zo zahraničia slovenskému čitateľovi a ponúknuť mu ich výklad v aplikácii na slovenskú kultúru.

Popri rozvoji teatrológie, filmológie a teórií médií Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV prihliada aj na jednu z priorít Slovenskej republiky vo vede – na spoločenskú objednávku zachovania kultúrneho dedičstva. Za formu aplikácie výsledkov výskumu možno považovať sprístupňovanie výskumu záujemcom publikovaním v časopiseckej alebo knižnej forme, ako aj vytvorenie databáz prostredníctvom prehliadačov cez internet.

Dlhodobým strategickým zámerom Ústavu divadelnej a filmovej vedy SAV je v horizonte najbližších rokov:

  1. Posilňovanie pracoviska kvalitnými mladými vedeckými pracovníkmi.
  2. Udržanie doktorandského štúdia na ÚDFV SAV ako externej vzdelávacej inštitúcie.
  3. Zapojenie sa do interdisciplinárneho výskumu v rámci SAV, ale aj v spolupráci s VŠ a podporovanie pedagogickejčinnosti pracovníkov ÚDFV SAV na VŠ.
  4. Naďalej vydávať časopis Slovenské divadlo, raz za dva roky koncipovať monotematicky jedno číslo časopisu Slovenské divadlo na výskum pracoviska a spolupracujúcich organizácií  a vydať ho dvojjazyčne (slovenský/anglický jazyk).
  5. Začlenenia pracoviska (vedeckých pracovníkov) do medzinárodnej spolupráce aj v oblasti filmológie.
  6. Zapájanie sa do medzinárodnej spolupráce prostredníctvom medzinárodných projektov s finančným zabezpečením (Višegradský fond, Program Culture – možnosti riešenia teoretickej témy) s krajinami EÚ.
  7. Zvýšenie dôrazu na popularizáciu výsledkov výskumu v širšej odbornej verejnosti na Slovensku, čím sa výskum dostane viac do povedomia možných spolupracujúcich subjektov, a to nielen zo SAV.
  8. Smerovať témy vedeckého výskumu pracovníkov tak, aby sa mohli začať vytvárať spoločné riešiteľské tímy z viacerých výskumných subjektov, čím sa otvára možnosť reálnejšej úspešnosti vo verejných projektových  výzvach (Štrukturálne fondy Európskej únie, APVV), resp. vo výzve popularizácie výsledkov vedeckého výskumu.