ÚSTAV DEJÍN UMENIA SAV

Ústav dejín umenia SAV (www.dejum.sav.sk) je špecializovaným vedeckým pracoviskom SAV, ktoré sa orientuje na výskum dejín a teórie výtvarnej kultúry na Slovensku a ich medzinárodný kontext a zároveň je jediným špecializovaným  pracoviskom základného výskumu v oblasti dejín umenia na Slovensku.

Zahŕňa štúdium výtvarnej kultúry v jej mnohých dimenziách: maliarstva, sochárstva, umeleckých remesiel a architektúry od stredoveku do konca 20. storočia. Analyzuje dejinný vývoj, medzinárodné vzťahy, ikonografické námety, sociologické väzby i teoretické rozmery dejín výtvarného umenia Slovenska.

Z tohto dôvodu sa ústav neraz stáva primárnym styčným bodom pre zahraničných bádateľov, ktorí sa zaujímajú o kultúrne a umelecké dedičstvo Slovenska. Vo vzťahu k domácej odbornej verejnosti zasa ústav musí vyvíjať iniciatívu pri tvorivom preberaní a rozvíjaní, ako aj pri aplikácii a propagácii progresívnych výskumných metód.  Dôležitým príspevkom k napĺňaniu tohto zámeru je vytváranie platformy na organizovanú vedeckú diskusiu jednak prostredníctvom usporadúvania medzinárodných aj domácich vedeckých konferencií, jednak vydávaním ústavného časopisu ARS.

Ústav dejín umenia SAV bol konštituovaný v roku 1990 ako rozpočtová organizácia, vznikol rozčlenením Umenovedného ústavu SAV.

Genéza:

  • 1953 – oddelenie pre teóriu a dejiny umenia Historického ústavu SAV
  • 1955 – Kabinet teórie a dejín umenia SAV
  • 1967 – Ústav teórie a dejín umenia SAV
  • 1973 – výtvarnovedná sekcia Umenovedného ústavu SAV
  • 1990 – Ústav dejín umenia SAV

V súčasnosti má ústav  19 zamestnancov (kmeňový stav), z toho 10 výskumníkov, 5 odborných pracovníkov s VŠ vzdelaním, 3 odborných  pracovníkov s úplným  stredoškolským vzdelaním.  Štruktúra vedeckých pracovníkov k 31.12.2008 je uvedená v nasledujúcej tabuľke. Z tabuľky vyplýva, že vedeckí pracovníci s titulom PhD. alebo DrSc. tvoria 52,63 % z celkového počtu zamestnancov.

Ústav sa dlhodobo snaží o zvyšovanie vedeckej výkonnosti. Cieľom je dosiahnuť vedeckú výkonnosť na úrovni výskumných organizácií podobného typu v Európskom výskumnom priestore. Týka sa to predovšetkým počtu CC publikácií v renomovaných časopisoch, ktoré spätne vyvolajú vysoký ohlas vo vedeckej komunite. Úspešnosť tejto snahy je dokumentovaná na nasledujúcich grafoch. Počet publikácií je stabilizovaný na úrovni cca 72 publikácií za rok, čo reprezentuje 7,2 publikácie na vedeckého pracovníka (prepočítaný stav) za rok. Výsledky výskumov sú publikované formou vedeckých monografií a časopiseckých štúdií. Ústav je okrem toho aj vydavateľom umeleckohistorického časopisu Ars.

Ústav dejín umenia SAV je členom medzinárodného združenia výskumných umeleckohistorických pracovísk – RIHA (Research Institutes in the History of Art). V akreditačných konaniach, ktoré sa uskutočnili v roku 2000, 2004 a 2007 získalo pracovisko zaradenie v kategórii A.

Dlhodobým strategickým zámerom Ústavu dejín umenia SAV v horizonte najbližších rokov je podpora interdisciplinárneho výskumu v rámci SAV aj v medzinárodných súvislostiach s neustálym prihliadaním na jeho kvalitu. Oblasť teórie a dejín kultúry pritom vystupuje ako dôležitý rámec interdisciplinárneho dialógu s príbuznými umenovedami.

Z hľadiska výstupov medzi priority patrí udržiavanie medzinárodnej úrovne ústavného časopisu ARS, jeho orientácie na stredoeurópske publikum (väčšina článkov v svetových jazykoch zo slovenským resumé, slovenské zasa s obsiahlym cudzojazyčným resumé) pravidelnosti jeho vydávania a širokej siete medzinárodnej výmeny.

Výskumné aktivity treba ďalej realizovať s podporou existujúcich grantových schém (VEGA, APVV) a ďalej zvyšovať viditeľnosť ich výsledkov v medzinárodnom rámci aj prostredníctvom spoločných projektov. Tu je prioritou využiť možnosti, ktoré poskytujú aktuálne bilaterálne dohody a vytvoriť podmienky na zapojenie ústavu do riešenia projektov 7 RP EÚ.