Oddelenie umeleckohistorickej dokumentácie ÚDU SAV

Oddelenie umeleckohistorickej dokumentácie sa člení na knižnicu, fototéku a archív.

Fototéka ÚDU SAV

Fototéka je súčasťou dokumentačného oddelenia ÚDU SAV. Špecializuje sa na sústreďovanie fotografickej dokumentácie výtvarného umenia a architektúry, nevyhnutnej pre vedeckú činnosť pracoviska.

Základom fondu fototéky je súbor negatívov, vyhotovených fotografmi ústavu od obdobia jeho vzniku (František Hideg, Stanislav Mallý, Thea Leixnerová, Miroslav Ďuďa). Ďalšiu časť tvorí súbor negatívov, ktoré od založenia ústavu v roku 1955 vyhotovili jednotliví vedeckí pracovníci ústavu v rámci individuálnych terénnych výskumov (Juraj Žáry, Ivan Rusina, Petr Fidler, Katarína Biathová, Eva Toranová, Iva Mojžišová, Fedor Kresák, Viera Luxová, Anna Petrová-Pleskotová, Katarína Závadová a ďalší).

Súbory dokumentujú tak pamiatkový fond starého umenia Slovenska ako aj umenie slovenskej moderny. Podľa prírastkového zoznamu ku dňu 3.12.2004 pozostáva fond z 33.760 položiek (negatívy, kontakty, zväčšeniny). Odbornej verejnosti slúžia predovšetkým kvalitné čierno-biele fotografie adjustované na dokumentačných kartách, s hlavným zameraním na sloveniká. Zahŕňajú architektúru, maľbu, sochárstvo, grafiku a umelecké remeslo. Zvlášť detailne je spracovaná oblasť gotickej architektúry a gotického maliarstva Slovenska. Osobitný význam pre domácu odbornú verejnosť majú fotografie tých umeleckých diel pochádzajúcich z územia Slovenska, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v zbierkovom fonde Kresťanského múzea v Ostrihome (Keresztény múzeum). Časť fondu má podobu diapozitívov, ktoré slúžia predovšetkým na prednáškové účely.

Samostatnú časť fondu fototéky tvoria diapozitívy a fotografie dokumentujúce tak pamiatkový fond Slovenska, ako aj podunajskej oblasti. ÚDU SAV ich získal na základe výmeny s dokumentačným centrom Rakúskej akadémie vied v Kremsi (Institut für Realienkunde des Mittelalters und der frühen Neuzeit).

K fondu fototéky patrí je aj unikátny súbor sklenených čierno-bielych negatívov dokumentujúcich architektúru a urbanizmus slovenských miest z obdobia dvadsiatych a tridsiatych rokov 20. storočia (cca 5.000 kusov). Tento materiál má mimoriadny význam tak pre historikov architektúry, ako aj pre špecialistov sústreďujúcich sa na problematiku historického urbanizmu.

Samostatný fond tvorí súbor historických pohľadníc pochádzajúcich z 20. storočia, ktoré dokumentujú podobu slovenských miest i jednotlivých pamiatok.

Na orientáciu vo fonde fototéky slúži predmetový, autorský a miestny katalóg. Približne 12.500 položiek je skatalogizovaných v elektronickej forme.

Jednotlivé objednávky na vyhotovenie fotografií z negatívov fondu fototéky ÚDU SAV sa vybavujú na základe písomnej objednávky v súlade s internými predpismi ústavu (cenník).

Kontakt:
tel.: 02/ 5479-3895
Z fondov Fototéky ÚDU SAV
Fototéka ÚDU SAV je pre externých bádateľov prístupná po predchádzajúcom ohlásení sa v nasledovné dni:
  • pondelok: 10 - 14 hod.
  • utorok: 10 - 14 hod.
  • streda: 10 - 14 hod.
Detail tabuľovej maľby
Zvestovanie P. Márii
z hlavného oltára
kostola františkánov
v Okoličnom, 1500-1510
(Galéria P. M. Bohúňa
Liptovský Mikuláš)
Foto: Stanislav Doršic